Üdvözlünk a Mini Állatkertben:)

Ezen az oldalon az általunk tartott állatokról tudhatsz meg fontos információkat, képeket nézhetsz róluk és megismerheted őket. Reméljük te is ennyire szereted az állataidat és ha még nincs remléjük meg találod a neked valót!!!

teng_fel.jpg

  A Tengerimalac

Leírás

Etetés

Elhelyezés

Tenyésztés

A tengerimalacok nemének megállapítása

Leírása:

Egy kifejlett példány hossza eléri a 25–30 centimétert, tömege 800–1500 gramm. A fej a test arányához képest nagy. A fejen a szemek a koponya oldalán helyezkednek el, és a fülek között is széles a távolság. Fülük viszonylag rövid és lelógó. Teste egyenletesen izmos felépítésű. A nyak rövid és erőteljes, a toka tekintélyt sugároz. A törzs hosszú, de látszatra zömök. A vállak szélesek, mélyen ülnek, és homorú ívet formálnak az állat gerincvonalán. A medencecsont széles terpesztésű, a gerinc lefutása a farokcsigolyák felé szépen ívelődő. A test kontúrja határozott kettős ívet mutat, amely a fej tetejétől indul ki. A mellső végtagjaik egyenesek, a hátsók pihenő helyzetben „V” alakot alkotnak. A mellső végtagokon négy, a hátulsókon három ujj található. Farkuk nincs.

Érdekesség, hogy a tengerimalac hallása rendkívül kifinomult, és az ember által hallható hangoknál jóval szélesebb tartományra (50–50 000 Hz) terjed ki: fajtársaik egymással az ultrahang tartományban kommunikálnak. A többi rágcsálóval ellentétben növényi táplálékkal, főleg fűfélékkel, szénával, gyümölcsökkel, zöldségekkel táplálkozik. A magvak fogyasztása természetes élőhelyükön nem jellemző.


Etetés:

Ez etetéshez kétféle dolog javasolt: az egyik egy rágcsálótáp, ami teljes értékű, különböző kiegészítőkkel kiegészített táplálék, a másik zöldségekből és vitaminokból álljon, amelyben legyen 4-5-féle dolog, és ezt naponta cseréljük.
A tengerimalac nem társas lény, jól megvan egyedül. Ha nincs egyedül, érdemes több táplálékot adni nekünk. Fontos, hogy sok széna legyen a ketrecben, amiből alvókuckót készítenek. A magtáplálékot dobozba rakjuk, mert ami kihullik a talajra és érintkezik az alommal, azt nem eszik meg.
Hetente egyszer illik kitakarítani a ketrecet.

Elhelyezés:

Ha nincsen kertünk, akkor is nyugodtan dönthetünk egy tengerimalac mellett. Tarthatjuk kedvencüket a lakásban, bár ez esetben a hagyományos kivitelezésű ketrec kissé elütne az otthon többi berendezési tárgyától. Ehelyett azonban rendelkezésre áll számos, lakásba tervezett ketrec és terrárium. A ketrecek általában egy műanyag tálcából és a rájuk kapcsokkal rögzített, részben vagy teljesen rácsos felső részből állnak. A magas falú tálca megakadályozza, hogy az alom szétszóródjon a szobában, de a biztonság érzését nyújtja a bennlakó számára is. Azért tehetünk be egy kisebb, fából készült kuckót is kedvencünk számára, ahová alkalomadtán behúzódhat pihenni.
  Egy másik lehetséges megoldás a munkalapokból készült aljzatra épített kifutó, melynek egyik oldala kivehető. Ez utóbbi sokkal helytakarékosabb megoldás, mint egy zsanérokkal járó ajtó, amely akadályozhatja a közlekedést a szobában, amíg nyitva van. Ha ezt az ajtót kivesszük, kedvencünk saját akarata szerint járhat ki-be, attól függően, hogy megéhezett, vagy éppen szaladgálni támadt-e kedve. Ha így tehet, rágcsálásával kevesebb kárt is fog okozni a szobanövényekben vagy a szőnyegben.

Vissza

Tenyésztés:

A tengerimalacok gondozása rendkívül egyszerű, mivel éles metszőfogaik ellenére sem harapósak. Néha azonban kurta lábaikkal meglepő gyorsasággal ássák be magukat az alomba, hogy megkíséreljenek elmenekülni a kézbevétel elöl. Éppen ezért a lehető leghamarabb helyezzük jobb kezünket a hátára. Ez megállítja az állatot, mi pedig - amennyiben jobb kezesek vagyunk - könnyen felemelhetjük a bal kezünket a teste alá csúsztatva, jobb kézzel pedig felülről biztosítva. Ha már kiemeltük a ketrecéből, mindenképpen támasszuk alá a hátsó felét, máskülönben nem fogja magát biztonságban érezni, rugdalózni kezd, és kicsúszhat a fogásunkból.
  Kisgyerekek ne vegyék fel csupasz karral a tengerimalacot, mert az állatka karmai fájdalmas karcolásokat okozhatnak, az ijedség hatására pedig el is ejthetik a tengerimalacot. A nyulak felemelésének módszere a tengerimalacoknál is alkalmazhatóak.
  A tengerimalac szállítására - még ha rövidebb szállításról is van szó - a legbiztonságosabb ha, szállítódobozt vagy akár egy tiszta kosarat használunk. Így az nem okozhat egy ijedségnél nagyobb tragédiát

516147_2bfe320c4ea1812bebc278295659cd5c_wm.jpg

A Tengerimalac nemének megállapítása:

Tengerimalacnál a nem megállapítása kissé bonyolult, de nem lehetetlen. A hím heréje nem mindig látható, ezt képes a hasfalba behúzni (pozíciója változó, elhelyezkedhet a herezacskóban, a hasfalban, vagy valahol e két rész között), ezért i betűhöz hasonló nemi szervének azon részét, amely a betűn lévő ponthoz hasonló, két ujjunkkal gyengéden közrefogjuk, majd óvatosan kicsit megnyomjuk. Ha hím, a nyomás hatására hímvesszője láthatóvá válik. Ez a művelet nem mindig megbízható, nagyon kicsi kölykök, vagy idős hímek esetében előfordulhat, hogy a hímvessző ezen eljárás során sem látható, ezért a legbiztosabb módszer az, ha egy állatorvost, vagy egy hozzáértő személyt kérünk fel arra, hogy megállapítsa tengerimalacunk nemét.

6 és 9 hónapos hím nemi szerve


A nőstény nemi szerve (vulva) az Y betűhöz hasonló. Ha e nyílást kissé széthúzzuk, közvetlenül a hüvely fölött egy, a hüvelyt eltorlaszoló membrán (hártya) látható. Ovuláció* és ellés* idején e membrán feloldódik, szabad utat biztosítva a megtermékenyítésnek, illetve az ellésnek, majd e folyamatok után - a következő peteérésig/fialásig - ismét eltorlaszolja a hüvelynyílást.
  * Érdekesség! A hüvelyt takaró membrán nemcsak ovuláció és ellés idején, hanem a vemhesség korai szakaszában, a vemhesség 20. és 25. napja közötti időszakban is feloldódik (forrás - J. Smallwood: "A guided tour of veterinary anatomy: domestic ungulates and laboratory mammals."), ekkor azonban a nőstény nem ovulál, vagyis nem fogékony, álösztrusza van.
  A tengerimalac ösztrusz ciklusa általában 16 nap. A hártya a 10. napon kezd oldódni, majd az ösztrusz beállta után lassan újraképződik, s a 21. napon ismét teljesen elzárja a hüvelynyílást.




Vissza

.






Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 18
Heti: 42
Havi: 205
Össz.: 174 954

Látogatottság növelés
Oldal: Tengerimalac
Üdvözlünk a Mini Állatkertben:) - © 2008 - 2024 - miniallatkert.hupont.hu

A HuPont.hu-nál a honlap készítés egyszerű. Azzal, hogy regisztrál elkezdődik a készítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »