Üdvözlünk a Mini Állatkertben:)

Ezen az oldalon az általunk tartott állatokról tudhatsz meg fontos információkat, képeket nézhetsz róluk és megismerheted őket. Reméljük te is ennyire szereted az állataidat és ha még nincs remléjük meg találod a neked valót!!!

Mókusok

Szibériai csíkos mókus:

Tibeti csíkos mókus

Afrikai Ecstfarkú pele


Szibériai csíkos mókus

pict0135.jpg

LEÍRÁS

     A szibériai csíkos mókus sokkal kisebb, mint a közönséges mókus. 15 cm hosszú, plusz a 10 cm hosszú farok, vállmagassága 5 cm körüli.

    Hosszúkás feje kissé kiálló. Szeme nagy és fekete, füle rövid és kicsi, végtagjai vastagok. Bundája sárgás-barnás. A hát hosszában öt fekete sáv fut végig. Hasa lehet fehér, vagy szürkésfehér, farka felül fekete, alul sárgás.
    A burunduk Ázsia északi felének nagyrészében, és Kelet-Európa egy kis területén honos. A csíkos mókus fõleg a tûlevelû e

rdõkben él. A fák gyökerei alatt épít egyszerû üreget, amely villás elágazódással egyfelõl a fészekhez, másfelõl az oldalt fekvõ éléskamrákhoz vezet. Egy hosszú, kanyargó folyosó pedig kifelé nyílik. Hidegebb vidékeken a hálókamra rendszerint mélyebben fekszik, mint amennyire a föld megfagy.
 
    A csíkos mókus magvakkal és bogyókkal, fõleg gabonaszemekkel és dióval táplálkozik. Télire akár 5-8 kg-ot is hazahordanak és elraktározzák éléskamráikban.
 
    Sokféle készletét a különbözõ hónapok szerint gyüjti össze, leginkább pohánkát, mogyorót, juharfamagot és kukoricát. Erdei gombákat is gyûjt, azokat napsütésben kihordja szárítani, így raktározza el.
    A burunduk téli álmot alszik. Közben viszont gyakran iszik és táplálkozik. Dél-Szibériában novemberben tér téli nyugalomra, Középsõ-Szibériában már október közepén megkezdi téli álmát. Egyikük sem hagyja el földalatti lakását a tél folyamán, egy folyosót azonban még az olvadás idején is nyitva tartanak, hogy tanyáját a beömlõ hólétõl megvédje és kitisztogassa.


TARTÁSA:


    A csíkos mókusok mozgásigénye nagy, éppen ezért csak azoknak ajánlható tartásuk, akik megfelelõ férõhelyet vagy napi rohangálást a lakásban biztosítani tudnak neki.
 
    Csíkos mókust ne próbáljunk fa kalitkában tartani, mert hamar szétrágja és megszökik. Hasonlóan könnyen szöknek burundukjaink, ha kerti röpdénknek nincs betonozott alja, hiszen szívesen kiássák magukat állataink. A kalitka berendezése ne legyen túl zsúfolt, a mókusnak bõven legyen helye ugrándozni. Vastag rágható ágakból több szintet is építhetünk kedvencünknek. Ne feledkezzünk meg a kellõ méretû és számú odúról sem. Ezekben ne csak a mókusnak, hanem az általa összegyûjtött magoknak, összehordott szénának is legyen elég helye. Csíkos mókusunk alá almozhatunk forgáccsal, szénával. A mókusok nem szennyezik saját lakhelyüket, a ketrec egy sarkát jelölik ki illemhelyül, elég ezt a sarkot hetente kitisztítanunk.
KETREC:     Még ha kicsi állatok is a mókusok, szükségük van nagy helyre. A ketrec méretei legalább: 150 cm magas x 100 cm széles x 60 cm mélységû kell, hogy legyen.
 
    A berendezésnél nyugodtan szabadon engedhetjük a fantáziánkat. Fontos azonban, hogy mûanyagot ne tegyünk be hozzá. A mókusok szeretik megrágni a berendezést. A megrágott mûanyagot lenyelhetik, és belsõ vérzést okozhat.
 
    Mindenesetre biztosítsunk neki mászási lehetõségeket. A faágak közül ne használjunk keménymagos gyümölcságakat (kéksavat tartalmaz).
 
    Legalább 2 odú legyen neki, mert a mókusok szeretnek „költözködni”. Legtöbbször az alvóhelyet használják éléskamrának is. Régi pólóból vagy rongydarabból függõágyat is csinálhatunk neki. A ketrec alját szórjuk be szalmával vagy szénával. Ezt 2-4 hetente cseréljük.

ETETÉSE:


Ahány mókus, annyi egyéniség. Ez igaz a táplálkozási szokásaikra is. Ritka a nehezen etethetõ példány, ha nincs más, általában mindent megesznek (a felsoroltak közül). Viszont biztosítani kell nekik a válogatás lehetõségét.
 
    Van, amelyik egyáltalán nem eszik kukoricát, a többség a szívét kiharapja, de némelyik az egészet megeszi. Van, amelyiknek kedvence a tücsök, egy másik egyáltalán nem fogadja el. A legnagyobb sikerre minden állatnál mogyoróval, dióval, lisztkukaccal számíthatunk.
    A mókusok fõ tápláléka különbözõ magokból áll. Állítsunk össze alapkeveréket (vagy vásároljunk), amivel minden állat elégedett és biztosítja számukra a mindennapi tápanyagszükségletet.
    Emellett rendszeresen, lehetõleg minden nap adjunk valami kiegészítõ táplálékot is. Senkit ne riasszon vissza a kiegészítõ eleségek hosszú felsorolása.
 
    A csíkos mókusok változatos étrendet igényelnek, de ezek közül a számunkra könnyebben beszerezhetõkkel is jól elvannak. Kísérletezzünk, minden állatnak meg kell ismerni az ízlését.
    Mindig valamivel többet adjunk, mint amennyi elfogy. A mókusok fõ tevékenysége az élelem összegyûjtése és elraktározása. A ketrec sarkaiban elkaparják, vagy az odújukban gyûjtik. Ebben is vannak különbségek. Némely állat annyi magot halmoz fel az odújában, hogy alig fér be, másnál csak néhány szem mogyorót lehet találni. A vadon élõ állatok akár 8 kiló élelmet is összegyûjtenek télire.
 

 
  Ezt adhatjuk neki:
Zöldborsó, csemegekukorica, sárgarépa
Napraforgó, kukorica, búza, zab, mogyoró, mandula, dió
Gyümölcsök: alma, körte, szilva, aszalt szilva, füge, mazsola, csipkebogyó
Ehetõ gombák frissen vagy szárítva
Rágcsáló rágókövek, beszáradt lekvár
Ivóvíz, gyümölcslevek

VESZÉLYEK, BETEGSÉGEK

VESZÉLYEK

Huzatos hely
    Ha folyamatosan huzatban áll a ketrec, a mókusok nem érzik jól magukat, megfázhatnak. Persze egy rövid szellõztetés nem árt.
 
Nedves környezet
    Lakásban, melléképületekben, szabadban ritkán alakul ki károsan magas páratartalom. Melegházban, pincében, szuterénben elõfordulhat, hogy a levegõ relatív páratartalma meghaladja az 50%-ot. Ilyenkor a szõrük csatakos lesz, csomókban összeáll és nem védi õket. Így könnyen megfázhatnak, annak ellenére, hogy a csíkos mókusok jól bírják a hideget.
 
Meleg (35 fok felett)
    Már 30 fok felett sem érzik igazán jól magukat. Mozgásuk lelassul, kevesebbet esznek. Melegben adjunk sok lédús gyümölcsöt, gyakran szellõztessünk. A ketrecre teríthetünk nedves ruhát, a párolgás hûti a ketrec levegõjét. Ha külön helyiségben tartjuk az állatokat, a padlót locsoljuk fel.
 
Mérgezõ növények
    Mérgezõ például a barackmag, nagy mennyiségben az almamag, és számos hazánkban is elõforduló növény: (tiszafa, aranyesõ, gyöngyvirág, mák, buxus...)
 
Mérgezõ hámló festék
    A mókusok sokat szaladgálnak a rácsokon és sokszor rágják is azt. Lehetõleg festék nélküli ketreceket használjunk.
 
Nyitott ajtó, ablak
    Ketrecet addig ne nyissunk ki, amíg az összes nyílászáró nincs becsukva. Ha kiengedjük a szobába, elõtte mindig gondosan ellenõrizzünk minden rést és figyelmeztessünk minden otthon tartózkodót, hogy a mókus szabadon van.
 
Itató elromlik
    A veszélyek közül ez következhet be leggyakrabban. A csíkos mókusok gyakran és viszonylag sokat isznak. Folyamatosan biztosítani kell valamilyen folyadékot. Az itatót biztonságosan erõsítsük fel, gyakran ellenõrizzük a vízszintet. A golyós itatók néha gyártási hibásak, lassan kiengedhetik a vizet. Javítani nem lehet, vigyük vissza az üzletbe. Használat közben már nem romlanak el. Ha csõrös itatónk van (madáritató), sûrûn ellenõrizzük, hogy nem tömõdött-e el, mert folyton belekaparnak magot, héjat, almot. Kevesebbet tudnak beleszórni, ha magasabbra tesszük, hogy csak két lábra állva, vagy egy faágról érje el.
 
Romlott, penészes eleség
    Mindig friss, hibátlan gyümölcsöt, zöldséget adjunk, és minden romló maradékot másnap távolítsuk el. A magokat tartsuk szárazon. Nagytakarításkor ellenõrizzük, hogy az odúban felhalmozott magok nem nedvesek-e.
 
 
Macska
    Ha van macska a házban, ne próbáljuk meg összebarátkoztatni a mókussal. Egérre emlékezteti és vadászik rá. Ne hagyjuk egyedül abban a szobában, ahol a ketrec van, mert megijesztheti a mókust, ha ráugrik a ketrecre. Mindenképpen biztonságosan záródó ajtót kell a ketrecre szerelni, nehogy kipiszkálja a mancsával.
 
Televízió
    Ne helyezzük a ketrecet olyan helyre, ahonnan látszik a tévé, mert állítólag a tévé által sugárzott frekvencia nagyon zavarja a csíkos mókusokat. Stresszt okoz, akár el is pusztulhatnak.


BETEGSÉGEK

A megfelelõ környezetben tartott csíkos mókusok ritkán betegszenek meg. Általában végelgyengülésben múlnak ki (8-10 év).
 
Betegség gyanúja esetében forduljon állatorvoshoz!

Vissza

Tibeti fehér mókus

tibeti_feher.jpg

Nagyobbak, mint a barnás csíkos mókusok. Hófehér bundájukat öt halvány fahéjszínű csík díszíti.

Nagyobb termetükből adódóan valamivel több mozgásteret igényelnek. Könnyen szelídülnek, barátságosak. Viszont időszakonként mogorvákká, támadóvá válnak. Ilyenkor nem érdemes erőltetni a kézhez visszaszoktatást, ez a viselkedésük hamarosan elmúlik.

Téli álmuk kevésbé mély, gyakran előfordul, hogy egyáltalán nem tartanak téli pihenőt.


Tartásuk, tenyésztésük a többi csíkos mókuséhoz hasonló, amit fentebb a szibériai csíkos mókus leírásában ( burunduk) a linkre kattintva megtalálsz: Itt.


 

Ecsetfarkú pele

 


Afrikai ecsetfarkú pele
Olyan, mintha több állatfajból lenne "összegyúrva". Hörcsög-test, gekkó-láb, mókusfarok, egérfej. Az afrikai ecsetfarkú pele kevésbé ismert kisemlős, a kereskedésekben is csak ritkán találkozhatunk vele. Ketreces tartása nem javasolt, hiszen már fél centis résen is képes kipréselni magát!

Az afrikai ecsetfarkú pele (Graphiurus murinus) a múkusalkatúak alrendjébe, azon belül a pelefélék családjába tartozó rágcsáló. Egész Afrikában elterjedt. A szavannán a talajszinten él, de előfordul erdőkben is, ahol 6-8 méter magasan épít fészket. Az erdei változat sötétebb színű, mint a szavannai. Kongó banánültetvényeinek gyakori lakója: sok kárt okoz, ugyanis nem csak étvágyát csillapítja: kedvtelésből is rág, tönkretéve így a termést.

Kisebb a háziegérnél testhossza maximum 10 cm, s majdnem ugyanilyen hosszú impozáns, ecsetre emlékeztető farka, melyről nevét is kapta. A kifejlett példányok testtömege mindössze 20-30 gramm. Bundája sűrű és puha, szürke színű. Élettartama 4-6 év, mely igenhosszúnak számít a kisemlősök között.


Etetés:

Az afrikai ecsetfarkú pele ugyan rágcsáló, de előszeretettel fogyaszt rovarokat is, sőt gyíkokat és más rágcsálókat is, s kedveli a gyümölcsöket és a nektárt is.

Táplálékuk élő rovarokból, többféle gyümölcsből, olajos magvakból álljon. Kiegészítésképp adhatunk neki mézes-virágporos natúr joghurtot, amelyet tovább gazdagíthatunk gabonapehellyel, búzacsírával, szőlőcukorral. Ez a keverék hamar megromlik, ezért egyszerre csak nagyon keveset tegyünk a terráriumba, s egy napnál tovább ne maradjon ott. Ha a pele nem eszi meg mindet, a maradékot legkésőbb másnap távolítsuk el! Az ecsetfarkú pele anyagcseréje igen gyors, ezért a terráriumot gyakran kell takarítani!


A pele nem szeret egyedül lenni!

A természetben az afrikai ecsetfarkú pele kolóniákban él, ezért magányosan tartva könnyen depressziós lehet. Legalább 2 pelét tarts együtt! Ha nem szeretnél szaporulatot, akkor inkább nőstényeket tarts együtt. Két hím összezárva esetleg konfliktusokhoz vezethet!

Vissza







Weblap látogatottság számláló:

Mai: 16
Tegnapi: 18
Heti: 44
Havi: 207
Össz.: 174 956

Látogatottság növelés
Oldal: Mókus
Üdvözlünk a Mini Állatkertben:) - © 2008 - 2024 - miniallatkert.hupont.hu

A HuPont.hu-nál a honlap készítés egyszerű. Azzal, hogy regisztrál elkezdődik a készítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »